Ramazan Ayı Boyunca Kilo Almadan Sağlıklı Kalın

24 Nisan 2020
RAMAZAN AYI BOYUNCA KİLO ALMADAN SAĞLIKLI KALIN

Bu yılda bahar mevsimine denk gelen Ramazan ayında; oruç süresinin uzunluğu, günde 2’ye düşen öğün sayısı birbirinden lezzetli yemekler ve tatlılarla birleşince kilo almak kaçınılmaz olabiliyor. Geceleri sahura kalkmamakta Ramazan ayında kilo aldıran nedenler arasında geliyor. Diğer zamanlarda olduğu gibi oruç tutarken de yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmek gerekiyor.
 
Hamur işleri ve tatlılar Ramazan ayında daha çok tüketiliyor; özellikle tatlılar, hamur işleri, şarküteri ürünleri gibi karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek besinlerin tüketiminde artış olmakta, buna karşılık kuru baklagiller, sebze, meyve ve su tüketimi azalmaktadır. Hâlbuki bu dönemde günlük olarak alınması gereken protein, vitamin ve mineral oranları değişmemektedir.
 
Oruç tutmak zayıflama yöntemi değildir; kilo problemi olan bazı bireyler Ramazan ayını zayıflamak için fırsat olarak görmekte ve yalnızca iftarda bir şeyler tüketmektedir. Böyle bir beslenme şekli sonrası birey kilo vermek yerine kilo bile alabilmektedir. Uzun süre aç kalmak iştahı ve doyma eşiğini artırdığından normalden çok daha fazla miktarda ve hızlı yemek yenmektedir.
 
Ramazan ayında belli noktalara dikkat edilerek bu ay, kilo almadan ve sağlıklı bir şekilde geçirilebilmektedir.

✔ Kilo almamak için sahura mutlaka kalkmak,
✔ Yemek yedikten en az 40 dakika sonra yatmak,
✔ Suyu yatmadan hemen önce bolca içmek,
✔ Hafif gıdaları tercih etmek gerekmektedir.
 
İftar ve sahurda çok yemek tansiyonu yükseltiyor; sahurda ağır yiyeceklerden kaçınarak hafif, kahvaltılık gıdaları tüketmekte fayda vardır. Ayrıca Ramazan ayında kilo almanın sebepleri arasında, metabolizma hızının yavaşlaması, iftar ve sahur vakitlerinin günün daha az hareket edilen zamanlarına denk gelmesi ve kan şekeri düşüşüne bağlı olarak kişilerde tatlılara karşı isteğin artması gelmektedir.
 
Midenin iftarda ve sahurda birdenbire ve çok fazla yemekle doldurulmaması gerekmektedir. Bu durum mide gerginliğine yol açabilmekte, tansiyon yükselmesine ve metabolik hormonların hızlı salgılanmasına sebep olmaktadır.

Yeşim Temel Özcan
Diyetisyen - GAPS - PNI Terapisti